התקנת פרקט

מהי התקנת פרקט המומלצת ביותר לכל פרקט

בשנים האחרונות אנו יכולים לראות יותר ויותר רצפות פרקט בבתי מגורים, במשרדים, במרכזי מסחר ואיפה לא. הפופולאריות שצברה לה רצפת הפרקט הביאה לכך שיש היום לא מעט עסקים שמתמחים בהתקנת פרקט ושיווקם.

התקנת פרקט אינה אחידה והיא שונה מפרקט לפרקט , התקנת פרקט סינטטי תהיה שונה מהתקנה של פרקט העשוי מעץ טבעי. להלן סקירה של השיטות השונות להתקנת פרקטים.

התקנה צפה של פרקט

התקנה צפה של פרקט היא התקנה שמתאימה רק לפרקט סינטטי או לפרקט שכבתי. התקנת פרקט בשיטת ההתקנה הצפה מתבצעת על ידי הנחת לוחות פרקט על משטח ספוג, התקנה בשיטה הצפה מתבצעת ע"י חיבור הפרקטים זה לזה בקליק בינהם או במריחה של דבק נגרים בחיבורים. התקנת פרקט בשיטה הצפה היא מהירה קלה וחסכונית אך יחד עם זאת רצפת פרקט שהותקנה בשיטה של התקנה צפה היא רצפת פרקט שאינה אקוסטית.

התקנת פרקט באמצעות הדבקה

התקנת פרקטים באמצעות הדבקה מתבצעת בהדבקה של לוחות הפרקט אל הרצפה הקיימת בין אם זה רצפת בטון או רצפת אריחים. הדבקת פרקטים לרצפה הקיימת מתאפשרת רק לפרקטים שכבתיים או פרקטים גושניים. התקנת פרקטים בשיטת ההדבקה מבטיחה לנו רצפת פרקט אקוסטית שמסוגלת לנטרל רעשים בנוסף לכך במקרה של פגם או נזק כלשהו שנגרם לרצפת הפרקט אפשר לתקן את הנזק באופן מקומי ומדויק.

התקנה באמצעות מסמור

התקנת פרקטים באמצעות מיסמור מיועדת רק לפרקטים גושניים או לפרקטים שכבתיים מסויימים . המיסמור של הפרקטים אל משטח העץ הוא מיסמור שאינו נראה לעין ואינו גלוי לאלו ההולכים על רצפת הפרקט.

כיצד תבחרו מתקין הפרקט

התקנת פרקטים היא פעילות שאורכת זמן ודורשת סבלנות רבה ודיוק, בעיקר בשלב הגימור המקנה לחדר את מראהו הסופי. התקנת פרקטים דורשת מיומנות רבה, לפיכך את אנשי המקצוע יש לבחור בתשומת לב, עדיף דרך המלצות של חברים או בני משפחה. בקרו בדירות שיש בהם פרקטים  ובדקו את איכות ההתקנה, האם הפרקט יציב, נוח, מכסה את השטח בצורה מושלמת ? בקשו המלצות ואזהרות מחברים, וכך תוכלו למצוא את איש התקנת פרקטים המושלם עבורכם.

בעת הזמנת הפרקט בידקו האם החברה ממנה אתם מבצעים את ההזמנה מבצעת את התקנת הפרקט בעצמה או משתמשת במתקינים חיצוניים. התייעצו עם בעלי מקצוע לגבי אופן הההתקנה המתאים לפרקט שבחרתם, אופי החדר, והצרכים המדוייקים שלכם.

לפני שבוחרים חברת התקנת פרקטים , חפשו מידע אודותיה באינטרנט – חפשו המלצות או אזהרות על מנת שתוכלו להימנע ככל האפשר מעוגמת נפש. ודאו כי המתקין בקיא בסוג התקנת פרקטים שבחרתם, וודאו כי ברשותו כלי עבודה מתקדמים המתאימים להתקנה המבוקשת. חשוב ביותר לבדוק שלמתקין או לחברת התקנת פרקטים שבחרתם יש אחריות – הן על הפרקט והן על ההתקנה . אל תעבדו עם חברת התקנת פרקטים שלא נותנת אחריות על עבודתה.

התקנת פרקטים – גימור לפרקט ללא גמר

בעת סיום התקנת פרקטים מבוצע הגימור לפרקט, לרוב באמצעות מריחת לכה או שמן. יתרונות המריחה בלכה הינם הגימור החלק, קלות ניקוי ותחזוקה, עמידות בפני מכות ושריטות, וכן האפשרות לחדש את הגימור מדי מספר שנים באמצעות ליטוש הפרקט להסרת השכבה העליונה שלו, ומריחת לכה חדשה. לגימור בשמן לעומת זאת, יתרונות אחרים – הוא מעניק מראה ותחושה של עץ טבעי לפרקט, הוא עמיד מאוד בפני שריטות וכימיקלים, דוחה מים ולכלוך וניתן לתחזוקה עצמית. החסרונות של גימור שמן לעומת זאת, הינן שהגימור שלו מחוספס ואינו חלק, הוא דורש תחזוקה רבה יותר מאשר גימור לכה.

התקנת פרקטים עצמית

בפרקטים מסוג למינציה, ניתן לבצע התקנה בשיטת עשה זאת בעצמך (זאת בתנאי שלא ניחנתם בזוג ידיים שמאליות…). התקנת פרקטים עצמית הינה מומלצת רק במקרה של התקנה פשוטה (משטח ישר, חומרים וכלים זמינים), בחדרים בעלי קירות ישרים ולא באמבטיה או במטבח, ורק לאחר שקיבלתם תדרוך בסיסי לגבי אופן ההתקנה, אם ממוכר הפרקטים ואם על ידי מתקין מקצועי. בכל מקרה התקנה של איש מקצוע מיומן תהיה ברמת גימור גבוהה יותר ומבחינה טכנית ומקצועית תחזיק יותר זמן. חשוב לדעת שהתקנת פרקט שתתבצע בצורה טכנית שלא על פי הוראות היצרן עלול לגרום לנזק שיצריך את החלפת הפרקט בחדש. 

שאלות נפוצות:

ההמלצה שלנו לבצע התקנת פרקט על ריצוף או ריצוף סוג ב בבתים שהם בבנייה היות ורוב הרצפים הקיימים יודעים לרצף ברמה שהתשתית תהיה ישרה וחזקה לעומת מדה מתפלסת שמצריכה הבנה מעמיקה בחומרים שעובדים איתם וידע רב ביישום המדה.

התשובה החד משמעית שלנו היא לבצע הדבקה של פרקט עץ לרצפה על מנת להימנע מהרעשים של רצפה חלולה בעת הדריכה וכמובן גם תחושה הרבה יותר יציבה. ברצפת עץ שהותקנה בהדבקה התיקונים יהיו מקצועיים יותר בעת הצורך.

כמו בכל תחום מעט ידע אינו גורם לנו לדעת לבצע את העבודה בצורה מקצועית ויכול לגרום לנזק לפרקט שיצריך את החלפתו או עלויות תיקונים יקרים ולכן עדיף להימנע מהתקנת פרקט לבד.

יצירת קשר

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

דילוג לתוכן