חידוש דק

חידוש דק מחזיר את הדק לחיים

דק הוא ללא ספק תוספת מרשימה ומזמינה מאוד לגינות ושטחים פתוחים, ופיתרון מרהיב ביופיו המספק אווירה חמימה ונעימה, ואם כל יתרונותיו על מנת לשמרו חייבים להקפיד על חידוש הדק בתדירות של כאחת לשנה השומר על קורות העץ ועל יופיו של הדק.

עץ הוא חומר המושפע ממזג האוויר ותנאי הסביבה כך שאם אתם רוצים לשמור על הדק שלכם במצב חדש או לשדרג דק שעבר בלאי של שנים חייבים לבצע תחזוקה. 

אם אתם מעוניינים לבצע חידוש דק איפאה או חידוש דק אורן תהליך העבודה הוא דומה וההבדל היחיד בינהם יהיה בביצוע שימון דק על פי סוג העץ.

חידוש דק מחיר למ"ר

עלות העבודה נקבעת בהתאם למצב הדק והתהליך המקצועי שאותו אנו נבצע ולכן דק שהוזנח ולא טופל לאורך שנים יצריך תהליך יסודי ויותר זמן עבודה ובמקרה זה חידוש דק מחיר למ"ר יהיה יקר יותר ביחס לדק שמטופל באופן קבוע אחת לשנה. 

לעבודה מקצועית יש להכיר את סוגי העצים השונים וכיצד כל עץ מתנהג ואיך תנאי הסביבה משפיעים עליו, חידוש מקצועי יספק תוצאה מעולה שתשמר לאורך זמן.

שטח עבודה גדול מחיר חידוש דק יתחיל ב 70 עד 80 ש"ח למ"ר ומשטח קטן יתומחר במחיר גבוה יותר ובהתאם לכמות ואופי העבודה.

לא רק צובעים – תהליך צביעת דק

עץ הוא מוצר טבעי ומושפע ממזג האוויר וחשיפה לשמש ישירה ולכן חשוב  לבחון את מצב הדק לפני תחילת העבודה ולא רק צביעת דק כפי שניתן לחשוב. 

כחלק מהתהליך המקצועי השיוף והליטוש נעשים בעזרת מכונת ליטוש דק וכך לא נגרם כל נזק אלא רק שיפור המראה שלו.

בדיקה יסודית של מצב הדק ושל התשתית שעליו הוא בנוי מאפשרת להתאים את שלבי העבודה הנכונים  ולספק תוצאה מקצועית ללא פשרות. 

לאחר ליטוש דק והסרת פגמים ושריטות ניתן לבצע שימון דק לצרכי הגנה ושימור או צביעת דק בגוון הרצוי השומר על לוחות העץ ומעניק לו מראה משובח.

צביעת דקים אינה מתבצעת באמצעות צבע עץ רגיל אלא באמצעות שמנים מיוחדים עם מסנני UV שמיועדים לעמוד בפני פגעי מזג האוויר.

צביעה נכונה מבטיחה מראה אחיד ומוגן לאורך זמן וניתן למצוא היום סוגים שונים של צבעי דק בגוונים שונים החל מצבע חום על גווניו וכלה בצבע שחור.

חידוש דק אחרי ליטוש דק

למה להקפיד על חידוש דק?

תהליך תחזוקה קבוע של חידוש דק נועד לשמור על הנראות ולהגן על קורות העץ ומומלץ להקפיד על התהליך כאחת לשנה וזאת על מנת לשדרג את מראה הדק עקב חשיפה לשמש ששורפת שמן דק וגורמת לו להאפיר ולכלוך מצטבר.

תחזוקה קבועה מבטיחה לנו דק בעל מראה מקורי ורענן ממש כמו שהיה ביום שבו הותקן. 

חשוב לדעת שתהליך החידוש צריך להיות מותאם לסוג העץ ומצבו, אל תבזבזו הון על חומרים שראיתם בסרטונים ולא יספקו את התוצאה הרצוייה והתייעצו עם אנשי מקצוע לשם ביצוע העבודה.

רצוי לברר איזה חומר מתאים לאיזה סוג דק, בתהליך חידוש דק איפאה מומלץ להשתמש בשמן דק שונה מאשר משתמשים כאשר מבצעים חידוש דק אורן.

שימון דק נכון

שימון דק יש לבצע אך ורק עם שמן דק שמיועד למטרה זו ולעבוד עם חברות מוכרות שהוכיחו את עצמם בתחום כדוגמת שמן דק אדלר שמייצרת שמנים וצבעים.

קיימים דקים מעצים שונים ועל מנת לקבל תוצאה טובה שתחזיק לאורך זמן חשוב להתאים את שמן הדק לסוג העץ וליישם שימון דק על פי ההנחיות המדוייקות והכנה מוקפדת לפני השימון אחרת התוצאה שתתקבל תהיה מאכזבת ולא תישמר לאורן זמן.

במידה ובחרתם לבצע שימון דק עשה זאת בעצמך חשוב להקפיד על הנחיות היצרן הכנה מתאימה ולבחור בשמן דק איכותי.

חידוש דק על ידי שמן דק אדלר בגוון איפאה בהיר

חידוש דק אורן

דק אורן הוא נפוץ מאוד בשל עלותו הנמוכה ולעתים עבודת חידוש דק אורן מצריכה הורדת שרף מהעץ בנוסף לשטיפת הדק והליטוש ויישום שמן דק על בסיס מים או אמולסיה יתן תוצאה טובה יותר מאשר חומרים על בסיס שמן. 

לאחר חידוש הדק תקבלו תוצאה מושלמת וקורות עץ שישמרו בצרה טובה יותר מפגעי מזג האוויר ולכן מומלץ לבצע את התהליך בתדירות של אחת לשנה.

מאוד לא מומלץ להזניח תחזוקה של הדק היות וזה מאיץ היווצרות סדקים בעץ ומקצר את אורך חיי קורות האורן, למרות העלות הכספית חידוש דק אורן מאריך את חיי העץ ונראה יפה לאורך כל השנה.

חידוש דק אורן

איך מתבצע חידוש דק איפאה ?

תהליך חידוש דק איפאה אינו שונה בהרבה מעצים אחרים והוא מתחיל מבדיקת תקינות תשתית הדק, החלפת ברגים בולטים שהחלידו כאשר יש חשיבות לבצע קדח מקדים לבורג עם שקען על מנת שהבורג יהיה שקוע ולא יבלוט.

יתרונותיו הרבים של דק איפאה מתבטאים בעמידותו לשנים רבות בשל צפיפות העץ והשומנים הטבעיים בתוכו ובשל יופיו האקזוטי המקנה לו מראה מרשים. 

כאשר מקפידים לבצע תחזוקה בתדירות המומלצת הוא נראה מדהים כל השנה וגם שומרים על קורות העץ.

מתי עושים ליטוש דק ?

חלק מעבודת חידוש דק מקצועית הוא שיוף דק הנעשה על מנת להסיר שאריות שמן ישן ולקבלת משטח אחיד והומוגני ולפתוח את נקבוביות העץ לספגיה אחידה של שמן הדק.

ליטוש דק מבוצע על ידי מכונת ליטוש דק ייעודית למטרה זו ואינו פוגע בקורות העץ והיינו החלק החשוב ביותר בתהליך החידוש.

ניתן לבצע את התהליך על עצים שונים כדוגמת ליטוש דק אורן או ליטוש דק איפאה ולקבל עבודה מקצועית ואחידה.

הליטוש אינו פוגע בעץ וניתן לבצעו אחת לשנה ללא חשש ואם זאת רצוי מאוד להשתמש בבעל מקצוע מיומן לקבלת תוצאה אחידה.

ליטוש דק של עץ איפאה על ידי מכונת ליטוש דק

מה החשיבות של חידוש דקים ?

הקפדה על חידוש דקים של אחת לשנה מעניקה לנו הגנה לקורות העץ מפני פטריות, מזיקים ופגעי מזג האוויר, והכי חשוב מעניקה מראה מדהים ואחיד לכל משטח הדק.

כאשר החלטנו לבנות דק בגינה זה היה כרוך בלא מעט כסף, על מנת לשמר את אורך חיי הדק מומלץ לא להזניח אותו.

יתרון מאוד חשוב בהזמנת בעל מקצוע אשר מומחיותו הינה חידוש דקים היא שאם קיימים מפגעים כלשהם שיכולים לקצר את חיי הדק הוא יכול להבחין ולטפל בזה בזמן. כמו עציצים כבדים שעומדים ישירות על הדק ללא מרווח ובכך גורם לריקבון מואץ עקב מים שמצטברים מתחת לעציץ ולא מתאווררים.

דבר נוסף שחשוב לטפל בעת החידוש הוא החלפה של ברגים חלודים או בולטים אשר יכולים לפצוע וגם גורמים להתרופפות הלוחות.

יצרנים מובילים של שמן דק

שמן דק פלוד – חברה הנוסדה בשנת 1841 ונחשבת לאחת הנמכרות והמשווקת ביותר בארה"ב  ומוכרת בכל בית בעלת מוניטין ומוצרי איכות מקצועיים. צבע פלוד מתאים לסוגי עץ שונים ומיועד לעמוד בתנאי מזג האוויר שונים.
שמן דק בונדקס – חברה עם שלל מוצרים לטיפול בעץ חיצוני עם ניסיון של למעלה מ 120 שנה וניתן למצוא אותם כמעט בכל טמבוריה וחנות כלי עבודה לבית. בונדקס שמן דק נחשב למוצר מעולה ונותן תוצאה יפה למראה.
שמן דק בלנשון – חברה צרפתית המספקת שלל מוצרים ופתרונות מקצועיים לפרקט ולדק. ניתן למצוא מגוון מוצרים בהתאם לסוג העץ ואופי השימוש בגוונים שונים.
שמן דק אדלר – יצרן פרימיום אוסטרי של מוצרים מובילים לעץ חיצוני ופנימי עם שלל פתרונות וחידושים לאנשי המקצוע. לחברה קיים שמן לדק מהטובים שיצא לנו לעבוד איתם אשר מספק תוצאה עמידה לאורך זמן, כמו כן קיים גם צבע לדק למי שמחפש הגנה מקסימלית ליותר שנים ומתאים יותר לדק אורן.
 
קיימים יצרנים נוספים אך רשמנו את מה שניתן למצוא בקלות יחסית בחנויות השונות ברחבי הארץ.

למה לבחור בוודלי לחידוש דק ?

 • צוות מקצועי ומיומן עם ניסיון רב בחידוש דק 👷‍♂
 • שימוש בחומרים האיכותיים והחדישים ביותר בשוק 🔝
 • הקפדה על תהליכי עבודה מסודרים ובהתאם לסוג העץ ⚙
 • שירות אדיב ויעיל, עם דגש על שביעות רצון הלקוח 😊
 • מחירים הוגנים ותחרותיים ביחס לאיכות 💰
 • אחריות מלאה על העבודה והמוצר לשקט נפשי 📜
 • יעוץ מקצועי ואישי לבחירת הגוון המתאים לדק 🎨

7 שלבים לחידוש דק כמו מקצוען

 1. בדיקת מצב תשתית הדק.
 2. החלפת ברגים חלודים וחיזוק ברגים רופפים או בולטים. 
 3. שטיפה במסיר צבע ומכונת שטיפה בלחץ מים להסרת שכבות צבע ישן. 
 4. החלקת סיבי העץ והסרת שאריות צבע נבצע ליטוש דק עם מכונת שיוף דק גדולה עם נייר ליטוש בגרעין 60 ובמידה וקיימות שריטות נעבור עם נייר ליטוש גרעין 80.
 5. ליטוש עם מלטשת אקצנטרית קטנה במקומות שלא הגענו אליהם לקבלת משטח דק אחיד.
 6.  מפוח להעיף עלים ולכלוך ולאחריו שואב אבק לקבלת משטחנקי ומוכן לצביעת דק.
 7. יישום שמן דק על פי הוראות היצרן ובהתאם לסוג העץ.

שאלות נפוצות:

אם אנחנו רק מורחים שמן דק מבלי לבצע הכנה מקצועית לפני אנו לוכדים מתחת לשכבת השמן את הגמר השרוף ולכלוך שהצטבר עם הזמן וכמובן שהתוצאה תהיה לא אחידה ונראית גרוע. מבלי להזכיר שנזרק כסף לפח על עלות השמן.

כל סוג עץ יש את השמן שמתאים לו וחשוב לבצע התאמה נכונה. קיימים שמני דק על בסיס שמן ובסיס מים וישנו מוצר שהוא שילוב של שתי הסוגים ונקרא אמולסיה כמובן ישנם יצרנים רבים ואנו עושים שימוש במוצר שיש לנו איתו ניסיון רב ותוצאות מדהימות.

 

ישנם שמנים שלא נספגים טוב לעץ ונשארים על פני השטח או שהיישום לא בוצע בצורה נכונה לכן חשוב לבחור בעל מקצוע בעל ניסיון עם החומרים שהוא משתמש בהם ולא על פי שמן דק שממליצים לכם מבלי להבין את מצב הדק וסוג העץ.

ישנם מקרים שהעץ נחשף לתנאים קיצוניים ותשתית הדק או הלוחות העליונים נפגמו בצורה שמצריכה תיקונים והחלפת לוחות , במקרים אלו אנו בודקים את מצב העץ והאם מצבו הכללי של הדק מצדיק מבחינה כלכלית או אורך חיי העץ את התיקונים הרלוונטייים.

דק לא מצריך שום טיפול במהלך השנה מלבד לשטוף אותו עם מים להסרת אבק ולכלוך אך אחת לשנה חשוב ביותר לבצע חידוש דק בתהליך מקצועי שמופיע במאמר למעלה. תהליך חידוש דק כולל שטיפה עם חומרים או ליטוש ולאחר מכן מריחת שמן דק.

דק אורן מחדשים על ידי שטיפה וליטוש ויישום שמן דק על בסיס שמן או מים ורצוי שחידוש דק אורן יעשה על ידי איש מקצוע מנוסה.

דק חדש רצוי לשמן אחרי שהעץ התייבש קצת ונפתחו לו נקבוביות העץ, אך תלוי גם מצב העץ שהגיע בעת ההתקנה ולפעמים מאפשר גם שימון דק מיד בסיום ההתקנה.

דק סינטטי מומלץ לשטוף עם מים וסבון שאינו פוגע בדק הסינטטי ולשטוף עם צינור גינה ולא עם מכונת שטיפה לדק שיכולה לפגוע בציפוי הדק הסינטטי.

דק איפאה מאפיר עם החשיפה לשמש בכך ששכבת השמן הישן מתבלה עם הזמן, רצוי לבצע שטיפה וליטוש בהתאם למצב הדק וליישם שמן דק לעצים אקזוטיים.

יצירת קשר

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

דילוג לתוכן